Dovanų etiketas ir verslo dovanos: ką privalu žinoti?

Verslo dovanos ir dovanų etiketas

Belaukiant šventės, per kurią planuojame nudžiuginti artimuosius dovanomis ir dėmesiu, turime pagrindinį iššūkį – sugalvoti ir rasti dovanos idėją, kuri nudžiugintų dovanos gavėją. Jau suradus ir įgyvendinus idėją galime susidurti su kitais iškylančiais klausimais – kada turėčiau dovaną įteikti, tik atvykus, ar vakaro eigoje? Kaip turėčiau ją įteikti, atskirai pasikvietus į šalį, o gal prie visų? Ar dovana nebus per daug prašmatni? Ar turėčiau palikti prekės čekį? Jei tai verslo dovanos – kokios galioja dovanojimo taisyklės, kurių privalu laikytis? Pažvelkime į šiuos klausimus iš etiketo pusės ir jauskimės laisviau dalyvaudami įvairiose šventėse.

Bendrosios dovanų etiketo taisyklės

1. Griežtų etiketo taisyklių asmeninėse šventėse nėra

Jeigu dovaną renkame artimam žmogui, svarbu, kad dovanos paieška nebūtų atmestina ir skubota. Renkant dovaną svarbu atsižvelgti į asmens norus bei tarpusavio santykius, turėtų atsispindėti siekis nustebinti bei žmogų pradžiuginti. Visa tai atveda iki sprendimo, kokia dovana turi būti.

2. Dovanos biudžetas

Jeigu yra sutarta orientacinė kaina, reikėtų jos laikytis. Dovanodami brangesnę ar kainuojančią mažiau dovaną, galime žmogui sukelti nemalonių emocijų ir priversti jaustis nepatogiai.

Jeigu susitarimo nėra, dovaną laisvai galime rinkti pagal norus bei galimybes. Nereikia jaustis nepatogiai, jeigu gauname brangesnę dovaną, nei įteikiame patys. Neturime jaustis įsipareigoję rinkti dovaną už tokią pačią sumą. Dažnu atveju svarbiausia tampa dovanos idėja ir mintis, kuri nebūtinai turi kainuoti brangiai, tačiau yra emociškai svarbi ir šilta.

3. Prekės čekis

Prekės čekį ant dovanos patartina palikti tik itin artimiems žmonėms. Geriausia dovanoti dovanas be čekio ir užsiminti, jog jei dovana netiks, esate išsaugojęs čekį ir prireikus galėsite dovaną nesunkiai pakeisti.

4. Dovanos pakavimas

Geriau vengti dovanoti dovaną plastikiniame maišelyje. Svarbu įteikti tvarkingai supakuotą dovaną, parodyti dovanos Gavėjui, kad įdėjome pastangų ir laiko į dovanos paruošimą.

5. Atvirukas ar vardo kortelė – būtina dovanos dalis

Svarbu prie dovanos nepamiršti pridėti vardo kortelės. Tai tam, kad atidarius dovaną kada patogu, Dovanos Gavėjui nepasimirštų, kas šią dovaną įteikė ir būtų galima padėkoti asmeniškai.

6. Pinigai ar dovanų kuponas – nenurašykime to kaip netinkamos dovanos

Vien tai, jog dovanų kuponą ar pinigus padovanoti yra nesudėtinga, nereiškia, jog tai yra bloga dovana. Priklausomai nuo situacijos, šios dovanos gali būti netgi labai priimtinos. Pavyzdžiui, dovanų kuponai tinkami dovanoti poroms ar šeimoms, o pinigai gali būti puiki dovana vaikų gimtadienio proga. Tam, kad tėvai vėliau jiems nupirktų norimų žaislų ir būtų išvengta papildomų nereikalingų daiktų namuose.

7. Nesitikėkite, kad už dovaną bus atsilyginta dovana

Artėjant šventėms dažnas iš mūsų planuoja dovanų pirkimus kolegoms bei draugams. Tačiau, kartais nutinka, kad iš tų, kuriuos mes norime pradžiuginti dovana, nebūtinai gausime dovaną atgal.

Dovanoti reikėtų ne dėl to, kad tikimės gauti dovaną mainais, o todėl, kad norisi patiems pradžiuginti kitą.

Na, o jeigu atsitiko taip, kad patys esame tie, kurie gavo neplanuotą dovaną, nepulkime to akcentuoti ir atsiprašinėti, kad neturime kuo atsidėkoti. Užtenka išreikšti nuoširdžią padėką už gautą dovaną.

8. Padėka už dovaną – svarbiausia dovanų etiketo taisyklė

Priklausomai nuo šventės, už gautą dovaną reikia padėkoti tiek atidarant ją prie žmogaus, kuris dovanoja, tiek jeigu išpakuojate vėliau.

Jeigu šventė nedideliame būryje – galima išpakuoti iš karto gavus dovaną ir už ją padėkoti.

Didesnėse šventėse, tokiose kaip vestuvės ar krikštynos, tikėtina, kad nebus laisvos minutės išpakuoti dovaną ją gavus, nes dažniausiai tokias dovanas dovanoja visi vienu metu. Tuomet padėkoti vėliau taip pat nepamirškime  – paskambinti, pasidžiaugti už gautą dovaną. Jeigu dovana – pinigų suma, padėkoti užtenka nuoširdžiu „ačiū“, per daug neišsiplečiant.

Jeigu dovana ne itin patinka, padėkoti ir pasakyti komplimentą dovanojusiam žmogui vistiek reikia – už pastangas, skirtą laiką, įpakavimą ar sugalvotą idėją. Tikrai rasite už ką padėkoti, jeigu pačia dovana net ir esate ne itin patenkintas.

Dovanų etiketas nėra griežtas, ypatingai asmeninėse šventėse. Svarbiausia išlikti pagarbiam tiek savo, tiek kitų atžvilgiu. Pasistenkime, kad dovanos nudžiugintų dovanos gavėją ir nepriverstų jaustis nepatogiai.

Atkreipiame dėmesį, kad paminėtos gairės tinka įteikiant dovanas Lietuvoje. Kitose šalyse dovanų etiketas gali skirtis ir tai, kas pritaikoma Lietuvai, nebūtinai gali būti pritaikoma kitoje šalyje.

Verslo dovanos – ką svarbu žinoti

Kalbant apie dovanų etiketą derėtų nepamiršti ir verslo dovanų, kurias, tikiu, dažnam tenka arba dovanoti, arba gauti, o jei ne dabar, galbūt netolimoje ateityje su tuo susidursite ir geriau būti iš anksto pasiruošus ir žinoti, kuo verslo dovanos yra kitokios, nei tos, kurias dovanojame artimiausiems.

Pagrindiniai punktai, į ką vertėtų atsižvelgti dovanojant verslo dovanas:

  • Dovanoms puikiai tinka visi aukštesnės kokybės prabangos klasei priklausantys raštvedybos reikmenys – rašikliai, rašiklio dėklai ar užrašų knygelės. Visgi pasistenkite nepamiršti taip pat originalumo – tai bus įvertinta.
  • Dera rinktis nelabai praktiškas dovanas, kurios tiktų biure ir kuriomis darbuotojai galėtų džiaugtis: suvenyrai, paveikslai, statulėlės ir pan.
  • Svarbus dovanojimo procesas: nepaverskime dovanojimo tiesiog dovanos atidavimu. Skirkime laiko įpakavimui, linkėjimams, pasistenkime įteikiant dovaną. Žmogus pirmiausiai pastebės Jūsų pastangas ir jos arba jį nudžiugins, arba gali priversti jaustis nemaloniai, jeigu, pavyzdžiui, dovana bus supakuota atmestinai.
  • Jeigu nusprendėte papuošti dovaną savo įmonės logotipu, darykite tai skoningai ir neperkraukite dovanos dideliais logotipais ir nederančiomis spalvomis.
  • Jeigu dovanos ieškote visam biurui, būkite pasiruošę išrinkti tai, kuo visi galėtų pasidalinti ir venkite pagundos nusiųsti tokias dovanas, kurios galėtų būti traktuojamos kaip savo produkto pardavimas. Juk norite žmonėms padėkoti ir pasidžiaugti už bendradarbiavimą, tai pasistenkite, kad taip ir atrodytų.
  • Jeigu renkate dovaną ne visam biurui, o atskiriems žmonėms, su kuriais turite verslo reikalų, išrinkite panašias arba vienodas dovanas. Taip mandagiai neišskirsite mėgstamiausių partnerių.
  • Pasirinkite tinkamą laiką dovanojimui. Tinkamas laikas būtų išsiųsti dovaną, jeigu ką tik turėjote susitikimą, įvyko sėkmingas sandoris, artėjant šventei ar ypatingai progai. Atkreipkite dėmesį ir stenkitės, kad neatrodytų, jog papirkinėjate ar potencialiai skatinate dirbti su jumis.
  • Nepamirškite, kad originalių ir įdomių, individualiai parinktų dovanų idėjų galite gauti pateikę užklausą per Renkudovana.lt – puiki dovanų idėja gali pasitarnauti vystant verslo santykius.

Dovana valstybės tarnautojui

Tokias dovanas apibrėžia įstatymas, kuris nurodo, kad valstybės tarnautojai privalo deklaruoti visas dovanas, kurių vertė viršija 150 eurų. Dovaną valstybės tarnautojas gali pasilikti tik tuo atveju, jeigu dovanos vertė neviršija 30 eurų. Jeigu vertė viršija 30 eurų, tai ši dovana laikoma valstybės arba savivaldybės ar tos įstaigos nuosavybe ir tuomet ji turi būti palikta bendram naudojimui. Praktikoje net dovanos, kurių vertė nesiekia 30 eurų, yra kartais grąžinamos.

Siekdami išrinkti dovanas savo verslo partneriams atsižvelkite į dovanos kokybę bei vertę, dovanos panaudojimo galimybes, neišskirkite mylimiausių partnerių bei nedovanokite dovanų, kurios gali būti traktuojamos kaip papirkinėjimas ar savo paslaugų pardavimas. Dovana turi būti dovanojama išreiškiant dėkingumą, o ne prašymą. Pasistenkite, kad taip ir atrodytų.

Taigi, nepamirškime ne tik pasirūpinti įdomia ir tikslinga dovana, bet ir to, kaip dovaną padovanoti, kad mūsų elgesys nesugadintų emocijos, o ją dar labiau pakeltų! Tiek asmeninės, tiek verslo dovanos turi savas taisykles, kurių geriau laikytis, jei nenorime rizikuoti sugadinta akimirka.

Dovanų etiketas ir verslo dovanos: ką privalu žinoti?
dovana sutarpais

Nepraleisk naujienų!

Mes griežtai prieš spam'ą ir šlamšto nesiunčiame.

Į viršų