Dovanos vaikams – idėjų genialumas paprastume

rsz pexels alexander grey 1449934

Turbūt visi norime vaikus kaip galima labiau pamaloninti ir nudžiuginti. Gali atrodyti, kad dovanos vaikams yra nesudėtingas uždavinys – išrenkate pliušinį meškiuką, mašinėlę ir tikitės laimingo vaiko. Bet ar žinojote, kad per didelės dovanos gali turėti neigiamus padarinius? Kad dovanos labai skiriasi pagal vaiko amžių? Ir kodėl reikėtų nesistebėti, jei dovanos įpakavimas vaikui įdomesnis, nei pati dovana? Panagrinėkime dovanų vaikams aspektus iš skirtingų psichologinių ir praktinių pusių.

Dovanos vaikams – kai amžius lemia daug

JAV atliktas tyrimas parodė, kad ankstyvoje vaikystėje vaikai daug labiau vertina materialias dovanas, nei patirtis. Su amžiumi šis skirtumas mažėja ir patirtys suteikia vis daugiau džiaugsmo. Tai sietina su tuo, kad patirtims reflektuoti ir jas įvertinti reikalinga pažengusi atmintis, kognityviniai ir socialiniai įgūdžiai, ko vaikams dar stinga. Taigi, jei svarstote, ar dovanoti patirtį, ar daiktą, atsižvelkite į vaiko amžių.

Kitas svarbus aspektas yra tai, kad patiems mažiausiems vaikams (0-3 m.) yra įdomu eksperimentuoti, domėtis aplinka ir supančiais objektais, pvz. dovanų popieriumi, dėžute ir kt. Tokiu būdu asmenybė mokosi ir gilina savo patyrimą, didina kūrybinį pajėgumą, tai patvirtina tyrimai. Tad pagalvokite apie gražų ir įdomų įpakavimą ir nenustebkite, jei pati dovana sulauks mažiau susidomėjimo, nei jos įpakavimas. Kita vertus, paruošdami dovaną įdomiai bei kūrybiškai skatinsite vaiką mokytis, smalsauti ir neabejotinai padidinsite džiaugsmą Jūsų dovana.

Supraskite, kad mažiausieji kitaip žiūri į dovanas nei paaugliai ar suaugę, bet tai nereiškia, kad dovanos jiems teikia mažiau džiaugsmo.

Kaip dovana vaikui gali pakenkti?

Nors gali pasirodyti, kad dovanos daro tik teigiamą poveikį vaikų savijautai, atlikti tyrimai parodė, kad per daug dovanų gali kenkti. Kas yra „per daug“ yra sunku tiksliai pasakyti, tačiau turėkite omenyje, kad dažnos dovanos gali sukelti šiuos padarinius:

  • Žema savivertė – tyrimai rodo, kad nėra koreliacinio ryšio tarp laimės, savivertės ir materialinės gerovės. Netgi priešingai – vaikai, kurie turi mažiau materialinių gėrybių, bet geresnius santykius su tėvais ir draugais, jaučiasi laimingesni, taip pat mažiau turi elgesio problemų ir lengviau susidoroja su kilusiais iššūkiais.
  • Egocentriškumas ir empatijos trūkumas – yra ištirta, kad žmonės labiau vertina dovanas, kurias dovanoja KITIEMS, nei tas, kurias pasidovanoja sau. Tokie žmonės taip pat pastebimai laimingesni, nei žmonės, kurie daugiausiai tik gauna dovanas. Jei padėsite vaikams ugdytis dosnumą ir skatinsite rūpintis kitais, tikėtina, kad jie bus laimingesnis ir jaus daugiau empatijos.
  • Skatina destruktyvų elgesį – nors duotuoju momentu vaikai džiaugiasi dideliu kiekiu dovanų, vėliau tai gali turėti neigiamus socialinius ir emocinius padarinius. Net praėjus vaikystei tai gali atsiliepti polinkiu į lošimus, perteklinį kredito vartojimą ar impulsyvų apsipirkinėjimą.

Kaip dovanoti ir kokios dovanos vaikams tinkamiausios?

Atsižvelgiant į visus paminėtus aspektus, rekomenduotume dovanojant vaikams nepamiršti:

  • Prasmingos dovanos turi daugiau emocinės vertės, nei tiesiog didelis dovanų kiekis. Apgalvotos dovanos, jų kiekis bei dažnumas leis vaikams dovanas vertinti labiau;
  • Nepraraskite tvarkos – jei dovanojate didelį maišą saldainių ar kitų gėrybių, pasikalbėkite su vaiku, kad vartojimas būtų atsakingas. Bet koks tvarkos, ribų nejautimas ar jų praradimas smarkiai didina neigiamų padarinių tikimybę – vaikas eigoje gali pasijausti apatiškas, pavargęs, prarasti nuotaiką;
  • Ugdančios dovanos – vaikystė gali sužadinti domėjimąsi viena ar kita sritimi, ugdyti įgūdžius. Dovanos, ugdančios kūrybiškumą, talentus ar įvairius gebėjimus (grojimas, piešimas ir kt.) tikėtina, puikiai tiks ir patiks. Vaikai mėgsta atrasti naujas veiklas ir gebėjimus, o mes dovanodami dovanas padėsime jiems tai padaryti. Nauji atradimai taip pat prisidės prie stipresnio vaikų pasitikėjimo savimi.
  • Mokykite ne tik gauti, bet taip pat dovanoti – vaikai, kuriuos tėvai drąsina dalintis, yra linkę jausti didesnį bendruomeniškumą ir ryšį su kitais. Pagalvokite apie galimybę pakviesti vaiką savanoriauti ar įsitraukti į bendruomeninę veiklą. Juk šventės ir yra apie dalinimąsi, ar ne taip?

Taigi, apžvelgėme įvairius aspektus, kuriuos svarbu nepamiršti svarstant apie dovanas ir dovanojimą vaikams. Tikimės, kad tai suteiks naujų minčių ir pasvarstymų, o jei ieškotumėte konkrečių dovanų idėjų vaikams, mielai pateikti mums užklausą ČIA ir mes asmeniškai padėsime!

Dovanos vaikams – idėjų genialumas paprastume
dovana sutarpais

Nepraleisk naujienų!

Mes griežtai prieš spam'ą ir šlamšto nesiunčiame.

Į viršų